Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi

Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi'ni belki farklı kılan şey, ülke şiirinin 'evrimsel sürecini' konu alan uzun bir incelemenin yanı sıra bir de 'sözlükçe ve açıklamalar' bölümüne yer verilmesidir.

Responsive image
YAZAR
Kolektif
DOSYA BOYUTU
8,83 MB
YAYIN TARIHI
2019
DIL
Türkçe
ISBN
9786057584090

Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Kolektif. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Kolektif'den Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Ama nasıl bulurum nefretimi dile getirecek diliÖfkemi dışa vuracak çekiciZavallı savsözlerle kum gibi kaynayan bir gökyüzününSıradan taklitleri içinde yetişiyorken biz.Odia OfeimunÇağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi, insan türünün ve sömürünün anayurdu Afrika’nın tam kalbinde beyaz adamın iç savaş, çevre kirliliği, açlık ve medeniyet gibi armağanlarından nasibini almış Nijerya’nın sömürge öncesi ve sonrası şiirine etraflı bir bakış. İlyas Tunç’un ustalıklı çevirisi ve titiz seçkisiyle Türkçeye kazandırdığı bu antoloji, Gabriel Okara, Chinua Achebe, Wole Soyinka, John Pepper Clark, Femi Osofisan ve Odia Ofeimun gibi büyük Nijerya şairlerini bünyesinde barındırmasıyla Türkçede bu konuda yayımlanmış en kapsamlı çalışma.Aynı zamanda edebiyat dilinin İngilizce olduğu bir Afrika ülkesinde sömürü ve tahakküme, sömürgeci ve despotun anayurdunda -yani, kendi dili ve kültürü içinde- ama yine de İroko ağacının gölgesinde, Harmattan rüzgârı ve davullarla verilmiş çarpıcı bir cevap: bir varoluş mücadelesi. (Tanıtım Bülteninden)  


Odia Ofeimun. Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi, insan türünün ve sömürünün anayurdu Afrika'nın tam kalbinde beyaz adamın iç savaş, çevre kirliliği, açlık ve medeniyet gibi armağanlarından nasibini almış...